A Fasciáról...avagy amit biológia órán nem tanultunk

2021.03.24

     Fascia....hallottál már erről a kifejezésről? Ha igen, bizonyára beleástad már kellően Magad ennek a tudománynak a rejtelmeibe...vagy esetleg tanultál róla. Az emberek többsége, azonban még nem hallott róla, holott egy olyan rendszerről van szó, amely méltán kiérdemelte azt, hogy már gimnáziumban megismerkedjünk vele. Kutatása, az 1800-as évek végén elkezdődött, ugyan csak lopva, rejtőzködve, kiásott tetemeken tanulmányozták a kor "oszteopatái" ezt a sokoldalú szövetet, és bizony csak sejtették nagyszerűségét...

Napjainkban számos tudós kutatja több dimenzióból.Írásomban, az eddigi kutatások fölhasználásával, szeretnék levonni egy nagyon fontos tanulságot.

Mi is a Fascia pontosan......?

Az egész testet behálózva, közvetlenül a bőr alatt, és mélyebben található.Fehéres, rostos kötőszövet, mely testsúlyunk 20%-át adja.Ez az a szövet, amivel az állati húsokon is találkozhatunk, amikor ebédet főzünk a családnak...még szidjuk is időnként, főként ha életlen a kés:) A fascia úgy veszi körbe izmainkat, szerveinket, mint sajtos szendvicset a folpack. Körbeveszi izmainkat, inainkat, zsigereinket, és kapcsolódik csontjainkhoz is. Évszázadokon át alábecsülték jelentőségét. 

Thomas Myers- Anatomy Trains című művében - a hasznos alapművek egyike a témában-kifejti, hogy valamennyi testrész kapcsolatban áll fasciálisan. A fasciális szövetek számos vonal mentén össze vannak kötve, tetőtől talpig.

Myers úgy gondolja, hogy a fájdalom oka gyakran egy teljesen más területről ered, mint ahol a fájdalom megjelenik.Ha tartósan meg akarunk szüntetni egy fájdalmat, meg kell vizsgálni a teljes mozgásmintát. 

A fascia szerkezetét számos tudós kutatja, Claude Guimberteau, és Carla Stecco kutatásait ismertetem az alábbiakban. 

Claude Guimberteau  francia kézsebész, hivatása gyakorlása alatt mindennap látta, ahogy a fascia rétegei hogyan csúsznak el egymáson. Első látásra teljes káosznak tűnik az egész, de nem az.Egy tökéletesen hatékony rendszerről van szó. Elsősorban ez teszi lehetővé az életet. Carla Stecco, egy grapefruit segítségével szemlélteti  a működését, illetve, hogy miként öleli körbe  a hártya a gyümölcshúst, és még a rostokat is.  A fascia egy laza rostos kötőszövet, mely lehetővé teszi, hogy egyik réteg a másikon el tudjon csúszni. Vízből, proteoglykánokból, és szövetből áll. A fascia mindenhol megtalálható az emberi testben, sokféle formában, és összetételben. 

Felületes: Közvetlenül a bőr alatt található. 

Mély: Körülöleli az izomrostokat, és az izmokat. Fehéres bőrként öleli körbe szerveinket., még az agy is védve van általa. Mi több az agyhártya is egy speciális fascia. Hasonló tulajdonságokkal bír, mint ami a  test többi területén található . 

Kicsit mélyebbre hatolva a a szerkezetében- Fibroblasztokból áll, melyeket extracelluláris mátrix (EXM) vesz körbe. A fibroblasztok, a kötőszövetek sejtjei, előállítják többek között a kollagén rostokat, melyekből az extracelluláris mátrix áll. A fascia, kollagénből teremt magának otthont. A fasciális kötőszövetben, a sejtek csak nagyon kis hányadát adják a szövet térfogatának, de alapot képeznek, hihetetlen tágulási képességgel bírnak. Méretükhöz képest, kétszeresen is képesek megnyúlni. Ezek a  megnyúlt  sejtek, kémiai jeleket közvetítenek, melyek a szövet ellazulását eredményezik. A kötőszövet merevségét, aktívan szabályozzák a fibroblasztok. Több különböző funkcióval bíró kötőszöveti sejt van. Az egyik típus, kollagént termel. Amikor több kollagént termelnek, a rétegek közötti elcsúszás nehezebb.A rendszeres testmozgás, képes ellensúlyozni ezt a túltermelést. A másik típusú sejt környezetében, proteoglykánok, és hyaluronsav található.  Tehát a két sejt, két különböző extracelluláris anyagot termel. Ez utóbbi, a hyaluronsav -ismeretes az arckrémreklámokból. Milyen tulajdonságokkal bír ez a gyakran emlegetett anyag? Kötőszövetünk  számára kenőanyagként szolgál. Szivacsszerű hálózatot alkot, és vizet köt meg. Szövetünkhöz minél kevesebb víz kötődik, annál kevésbé mobilis , durva, és rideg lesz. Szolgáltatja a kenőanyagot, hogy a rétegek el tudjanak csúszni egymáson. 

Az ismeretlen eredetű  derékfájást is a fascia számlájára írhatjuk.. Rengeteg vizsgálatot követően, nem derül fény a szokásos képalkotó vizsgálatokkal, a fájdalom okára, ám a kutatások alatt , érdekes összefüggések kerültek napvilágra.

Törött karú alanyoknak vizsgálták a gipsz, és a sín eltávolítását követően a kötőszövetet - kartörést követően, 6 hétig akadályozott a mozgásunk-  azt tapasztalták, hogy a kötőszövet összegubancolódott, rendezetlen rostokat alkotott. Elcsúszási képessége minimális volt. A túlburjánzott kötőszövet, funkcióvesztéssel jár. Ez bizonyította, hogy a mozgás, különösen fontos, a fascia működésének szempontjából. Kevés mozgás, és rossz testtartás következtében, a fascia merev, idegeket, és izmokat is nyomhat. A mozgás, a kötőszövet számára rendszeres ingert jelent. 

A hátunkon, egy hatalmas kötőszöveti lemez található, nagy, és fontos struktúra, mely  a vállunkat összeköti a csípővel. - Thoracolumbális fascia-  Ha nem mozgunk, sokat ücsörgünk, az elcsúszási képessége csökken. A rétegek egészséges  helyzetben, 75%- ban képesek elcsúszni egymáson. Amikor nem mozgunk, ez az elcsúszás, mindössze 50% . Gyakori panaszunk, miszerint :"Le van tapadva mindenem" - valójában igen, a panasz első fele valóban helytálló, hisz le van tapadva... csakhogy nem az izmaink tapadnak le, hanem a fascia, azaz a kötőszövet. 

Joggal kérdezhetjük hogy melyek azok a módszerek, ami segíthet az egészséges kötőszövet fenntartásában?

A szakemberek, gyógytornászok, gyógymasszőrök számos módszert ismernek. Magam is alkalmazom, a manuális nyújtást, melynek hatására a szövet nedvességtartalma növekszik, a szövetben végbemenő vízcsere következtében. A gyulladásos anyagok eltávolítódnak, a szövet megtisztul..

Az aktív mozgás, még több dinamikát hoz a szövetbe .Rendszeres testmozgással, a fibroblasztok friss kollagén termelésbe kezdenek, és felszabadítják az összegubancolódott fasciát, 3 napon belül. Az összetapadt szövet regenerációja, akár 1 évig is eltarthat. 

Nem mindegy mennyit mozgunk, milyen rendszerességgel. edzés után ajánlatos 1,2 edzésmentes napot tartani. 

A mozgás fontosságát, saját bőrömön tapasztaltam, történetemmel alátámasztva, a fent tudományosan alátámasztott tényeket.  Bevallom, lusta vagyok...Sokáig abban a hitben éltem, hogy naponta 4-5 embert megmasszírozok erősen, alaposan, és ennyivel kipipáltam a mozgást a listán..Csodálkoztam, amikor decemberben, már annyira fájt a nyakam, a vállam, hogy mozogni alig bírtam. A kilókat sem szorította vissza a napi masszázsadagom, föl is szaladt a mérleg nyelve, elérte, majd túl is haladta a 8-as számot...Ekkor  kitaláltam, hogy kísérletbe kezdek...legyőzöm a lusta Énemet, és kipróbálom milyen hatással van Rám a mozgás... Nem, szeretek üres tanácsokat adni, így a hivatásomnak is tartoztam azzal, hogy bebizonyítom , a fentebb leírtakat, a saját testem lesz rá a bizonyíték.A bezárásokkal esett egybe a kísérlet, azaz március 8! Ekkor kezdtem edzeni, először csak kicsit, de minden nap...majd megtetszett, és csodák csodájára a fájdalmat mintha elfújták volna.2 hét alatt, sem a nyak-vállövi rész, sem a derekam nem fájt, semmiféle mozgás nem provokált fájdalmat. Ma április 6. van, 1 hónap sem telt el.

Bevallom, kültéri eszközöket vettem igénybe, fontos volt a kísérlet szempontjából hogy 0 forintba kerüljön, ugyanis sokan érvelnek azzal -köztük Én is-, hogy nincs rá időm, illetve nincs rá pénzem...Az idővel Magam is hadilábon állok, de érdekes volt megfigyelnem, hogy 2 hét után már szinte hiányzott..És lett rá idő..nem tudom honnan...fölszabadítottam rá, mert fontossá vált. .és nem került semmibe! Az evezőgépen, ami a derék, hát, has izmokat erősíti, mozgatja,  3*15, a saját súllyal végzett karizom gyakorlattal szintén 3*15 ismétléseket végeztem. Az eszközök között 3*50 guggolást is csináltam. 4 hét alatt, nem fáj sehol, egyetlen porcikám sem. Lefogytam 4 kilót, és látványosan.A kísérletem pozitívan zárult, a fenti tudományos tényeket, bebízonyítottam, és azt is, hogy a lustákra is érvényes mindez.Idős Emberek részére, kedves Vendégem saját kezdeményezése vonatkozik, Ő a 70-es éveiben jár, fürge, és nem beteg! Napi 1 órát sétál, ha esik ha fúj! Számára ez vállalható, de ha Valaki csak a felét vállalja, az is remek! Komoly szaktekintélyek számoltak be arról, hogy napi fél óra séta, a levegőn, sok problémát megelőz...Szerintük, hatásosabb gyógymód az antioxidánsoknál, és lényegesen megfoghatóbb! Nem akarom Én bántani az antioxidánsokat, de Őket még nem láttam, ellenben a Számomra nagyon megszeretett Vendégem fittsége, meggyőzőbb!


Forrás:

Thomas Myers- Anatomy Trains

Claude Guimberteau

Carla Stecco  









© 2018.A GYÓGYMASSZŐR!
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el